هشدارهای تجویز و مصرف بی رویه داروها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بعضی داروها هنگامی که فاسد می شوند، یکسری مواد سمی از خود ترشح می کنند که برای بدن بسیار خطرناک است و به این خاطر، بررسی کردن تاریخ انقضای دارو (EXP) بسیار ضروری است.
 
 

ناظر دارویی بیمارستان با توجه به اهمیت تاریخ مصرف داروها، باید هنگام مصرف داروها، تاریخ انقضای آنها بررسی شود؛ که این تاریخ ها در قرص ها، کپسول ها، ساشه ها و شیاف ها بر روی آنها، در پمادها و کرم های تیوپی در انتهای آن و در شربت ها روی درب شیشه های شربت یا روی اتیکت شربت به صورت واژه «EXP»، ماه و سال انقضای دارو به تاریخ قمری یا میلادی ثبت شده است.

نشانه های برخی بیماری ها بسیار شبیه به هم است و ممکن است یک «آنژین باکتریایی» را به علت این که نشانه هایی مانند سرماخوردگی ویروسی دارد، اشتباه بگیریم و آغاز به خوددرمانی کرده و یک بیماری ساده به علت عدم درمان درست و منطقی، مشکلات بسیاری را برای ما به وجود آورد؛ پس برای شناسایی نوع بیماری، باید به پزشک مراجعه شود.

 پزشک در هنگام تجویز دارو، از مصرف داروهای دیگر که به دلیل وجود بیماری دیگری در بدنمان مصرف می کنیم، پرسش هایی می پرسد، توصیه کرد: دانستن این مطلب بسیار مهم است، زیرا به عنوان نمونه یک بیمار فاویسمی با خوردن خودسرانه یک آنتی بیوتیک که برای او مضر است، سبب مرگ خود می شود و یا نوزاد با مصرف آنتی بیوتیکی غلط، به سندرمی دچار می شود که تا آخر عمر، گریبانگیر او خواهد بود.

 مادر بارداری با خوردن یک آنتی بیوتیک اشتباه، موجب از کارافتادن کامل کلیه های خود می شود، از این رو، مراجعه به پزشک با در نظر گرفتن تمامی شرایط جسمانی بیمار، پزشک داروی مناسب او را تجویز می کند.

ناظر دارویی با توجه به اعتبار و نقش مهم داروها در ارائه خدمات بهداشتی، به دلیل گرانی اغلب داروها، درصد بسیاری از هزینه های مراقبت های بهداشتی را به خود اختصاص داده، بنابراین تجویز منطقی و مصرف بهینه آنها ضروری است.

همچنین درباره استفاده غیرمنطقی از داروها می توان گفت: اتلاف منابع، افزایش هزینه تحمیلی به بیمار و بروز واکنش های جانبی به داروها، از موارد مصرف غیرمنطقی دارو است.

 ضرورت تزریق های منطقی در موارد یاد شده را زمانی دانست که برای دستیابی به اهدافی مانند آغاز اثر سریعتر و قوی تر در موارد اورژانسی، میانبر زدن دستگاه گوارش در افرادی که قادر به بلعیدن نبوده و دچار عوارض گوارشی شدید می شوند، درمان بیماران بیهوشی یا افرادی که همکاری نمی کنند و همچنین درمان با داروهایی که فقط به شکل تزریقی موثرند و دستیابی به تأثیر موضعی مانند تجویز داخل مفصل باشد.

  • تماس با ما
  • راهنماها