سبک زندگی تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش شیوع بیماری آلزایمر دارد

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: باتوجه به اینکه بیماری آلزایمر در سالمندی شیوع بیشتری دارد ، سبک زندگی تاثیر زیادی در افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به این بیماری دارد.

دکتر رضا بوستانی،با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر جزو بیماریهای زوال عقل است ، خاطر نشان کرد:  این گروه از بیماریها باعث از دست رفتن کارکردهای شناختی مغز می شود و بیمار توانایی شناختی خود را به مرور از دست می دهد .

متخصص مغز واعصاب با بیان اینکه در بیماری آلزایمر فرد توانایی کارکرد حافظه خود را از دست می دهد و با علایمی شبیه فراموش کردن اسامی یا عدم توانایی در کارکردهای پیچیده شناختی، توانایی هایی مثل یادگیری مطلب جدید را از دست می دهد، اظهار کرد: هر نوع فراموشی را نمی توان به بیماری آلزایمر نسبت داد زیرا بسیاری از افراد در روند کاری روزانه امکان دارد برخی از موضوعات را فراموش کنند اما فراموشی که عملکرد فرد را مختل کند به عنوان نشانه های بروز آلزایمر پذیرفته می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه اختلال شناختی و اختلال در حافظه که عملکرد کاری فرد را برهم بزند به عنوان آلزایمر شناخته می شود، گفت: عدم توانایی کارکردی مغز در یادگیری، حافظه، انجام اموری که نیاز به مهارت دارد از نشانه های آلزایمر است.

دکتر بوستانی با اشاره به اینکه آلزایمر بیماری دوران سالمندی است که با افزایش سن احتمال بروز آن نیز بیشتر می شود، ادامه داد: بروز آلزایمر در سنین زیر 50 سال تقریبا وجود نداردو با افزایش سن احتمال ابتلا به آلزایمر افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه سبک زندگی فرد تاثیر مهمی در ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری آلزایمر دارد، اظهار کرد: فاکتورهای زیادی در ایجاد یا تسریع بیماری آلزایمر نقش دارد که باید از این فاکتورهای خطر پرهیز کنیم تا باعث پیشگیری از روند ابتلا به بیماری و یا کندتر شدن روند بیماری شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه چاقی و اضافه وزن ، فعالیت فیزیکی کم، نبود خواب کافی، استعمال دخانیات ، کاهش فعالیتهای ذهنی منجر به افزایش احتمال و یا پیشروی بیماری آلزایمر می شود، عنوان کرد: داشتن سبک زندگی سالم، بهره بردن از فعالیتهای ورزشی و ذهنی مناسب، خواب کافی، مصرف سبزی و میوه های تازه و حفظ تناسب اندام در کند شدن یا عدم ابتلا به آلزایمر مفید است.

دکتر بوستانی با تاکید براینکه برخی از بیماریها به خصوص بیماریهایی که به خوبی کنترل نشده اند در ابتلا به آلزایمر تاثیرگذار هستند تصریح کرد: سابقه دیابت کنترل نشده، ضربه مغزی، فشار خون بالا ، افسردگی و استرس مزمن زمینه بیشتری برای ابتلا به آلزایمر در بدن ایجاد می کنند به خصوص اگر روند این بیماریها کنترل نشده باشد.

وی با اشاره به اینکه توصیه های علمی نیز وجود دارد که احتمال ابتلا به الزایمر را کاهش می دهد، بیان کرد: استفاده از رژیم غذایی متعادل که خوشبختانه در کشور ما به اصطلاح رژیم غذایی مدیترانه ای بین مردم ترویج دارد علاوه براین مصرف سبزیجات نیز برای بهبود عملکرد مغز موثر خواهد بود حتی براساس آخرین مطالعات علمی مصرف ویتامین سی می تواند به عنوان یک فاکتور حفاظتی در برابر بیماری آلزایمر باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه ادامه تحصیلات می تواند یک فاکتور حفاظتی در ابتلا به آلزایمر باشد، بیان کرد: آلزایمر با افزایش سن، شیوع بیشتری پیدا می کند بنابراین هر چقدر جامعه به سمت مسن تر شدن پیش برود به همان نسبت نیز شیوع الزایمر بیشتر خواهد بود اما در مطالعات اخیر در کشورهای اروپایی نشان داده شده که در دو دهه گذشته شیوع آلزایمر کاهش یافته است.

وی عنوان کرد:  اگر فرد از دوران کودکی و در سنین ابتدایی با ضرورت داشتن رژیم غذایی مناسب ، خواب کافی و سبک زندگی درست اشنایی پیدا کند این  اصول درآینده تبدیل به رفتاری می شود  که با گسترش این سبک زندگی صحیح، شیوع الزایمر کاهش خواهد یافت.

  • تماس با ما
  • راهنماها