مواجهه با تغییر ناگهانی دما، زمینه ساز بیماری در فصول سرما می شود

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو هیات علمی دانشکده طب ایرانی و مکمل مشهد ابراز کرد: مواجهه با تغییر ناگهانی دمای هوا به خصوص هنگام خروج از حمام می تواند زمینه ساز برخی بیماری ها در فصول سرد سال شود.

دکتر علیرضا درخشان ، با اشاره به اینکه برای بیمارانی که ترشحات پشت حلقی دارند و یا علائم سینوزیت دارند مراقبت هایی در فصل پاییز ضرورت دارد، بیان کرد: علاوه براین افرادی که سرماخوردگی مکرردارند و یا مبتلا به حساسیت فصلی هستند نیاز است که در فصل پاییز در معرض تغییر ناگهانی دما قرار نگیرند و به خصوص ناحیه سر و پیشانی را در مواجهه با هوای سرد بپوشانند.

وی با بیان اینکه رعایت آداب تغذیه و توصیه های غذایی از ملزومات حفظ سلامتی در همه فصول است،  ابراز کرد: از جمله این آداب پرهیز از پرخوری و درهم خوری و محدودیت نسبی مصرف اغذیه سنگین، غلیظ و پرکالری به خصوص در افرادی است که فعالیت فیزیکی اندکی دارند می باشد. همچنین مصرف غذاهایی مانند سوپ جو، آش بلغور گندم، نخوداب و انواع خورشت ها در این فصل توصیه می شود. 

دکتر درخشان با اشاره به اینکه در طب ایرانی درمان  بیماریهای ویروسی بیشتر مبتنی بر افزایش مقاومت و ایمنی بدن و رفع علایم بیماری است  ، عنوان کرد: تاثیر مثبت برخی از گیاهان دارویی بر ویروس های تنفسی در مطالعات پزشکی به اثبات رسیده است. به عنوان مثال گیاه سرخارگل یا اکیناسه که در حال حاضر در فرم های متفاوت دارویی مانند شربت، قرص در داروخانه ها موجود می باشد. البته توصیه ما این است که مصرف داروهای گیاهی با مشورت پزشک متخصص طب ایرانی صورت پذیرد چراکه برخی احتیاط هادر مصرف آنها وجود دارد  به عنوان مثال مصرف اکیناسه در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند یا به علت بیماری از داروهای کورتونی (کورتیکواستروئیدی) استفاده می کنند باید با رعایت شرایط و دوز خاص فرد صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه مصرف سیر و پیاز برای درمان بیماریهای ویروسی به صورت افراطی توصیه نمی شود، گفت: بهتر است از سیر یا پیاز درون غذا استفاده شود و مصرف خام این مواد به صورت طولانی مدت توصیه نمی شود؛ علاوه براین در فاز حاد بیماریهای ویروسی تنفسی، که علایم التهابی مثل تب و سوزش و التهاب مجاری تنفسی ظاهر می شود مصرف زنجبیل و سیر و پیاز خام می تواند موجب بدتر شدن شرایط بیمار  شود .

دکتر درخشان بیان کرد: از دیگر مواد طبیعی که خاصیت ضد ویروسی دارد می توان از میوه عناب نام برد که تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن  محسوب می شود. استفاده از سبزیجاتی که دارای اثرات ضد ویروسی و تقویت سیستم ایمنی بدن می باشند مانند گشنیز و جعفری داخل آش و سوپ می تواند به افزایش مقاومت بدن افراد در مقابل ابتلا به بیماری های ویروسی کمک کند. 

وی با تاکید بر اینکه برخی از گیاهان خاصیت ضد ویروسی دارند بطور خاص بر روی ویروس های دستگاه تنفسی تاثیر می گذارند که از آن جمله می توان به سیر در درمان بیماری آنفولانزا اشاره کرد، عنوان کرد: همچنین شیرین بیان نیز اثرات ثابت شده در مقابله با برخی ویروس های تنفسی  دارد و در رفع علایم بیماری تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد؛ پودر شیرین بیان در دسترس عموم مردم قرار دارد اما در مصرف شیرین بیان نیز ملاحظاتی برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا در مصرف بیش از 6 هفته وجود دارد که توصیه می شود مصرف آن در بیماری های خاص تحت نظر پزشک متخصص طب ایرانی باشد

دکتر درخشان با بیان اینکه مصرف شیرین بیان برای بیمارانی که داروهای کورتون مصرف می کنند با احتیاط همراه است، افزود: این گیاه دارو برای بیمارانی که ترشحات پشت حلقی یا التهاب حلق و گلو دارند موثر است.

وی با اشاره به اینکه گیاه رزماری نیز یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در درمان سرفه های خلط دار و گرفتگی بینی مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین از قدیم الایام از این گیاه به عنوان ادویه غذا و جهت رفع بوی زهم  گوشت ها نیز استفاده می شده است، گفت:  آویشن شیرازی دارای اثرات ضد ویروسی قوی می باشد  و در بیماریهای تنفسی کاربرد فراوان دارد اما باید توجه کرد که  استفاده از آویشن در بیماری های تنفسی در  سرفه های خشک توصیه نمی شود و تاثیر درمانی آن در سرفه های خلط دار ظاهر می گردد.

  • تماس با ما