تظاهرات بالینی ابتلا به بیماری کووید-19 در کودکان متفاوت است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد :کودکان می توانند ناقلان بدون علامت یا با تظاهرات مختلف بالینی باشند.

دکتر رزيتا خدا شاهی با اشاره به اینکه با بازگشایی مدارس این نگرانی برای خانواده ها از حیث مبتلا شدن کودکان به کرونا وجود دارد، خاطر نشان کرد :  دستورالعمل های بهداشتی لازم به مدارس اعلام شده است اما باید توجه داشت که کودکان دبستانی نیاز به توجه بیشتر در این زمینه دارند و در مدارس حاشیه شهر که شرایط اقتصادی مردم امکان تهیه ماسک و ژل بهداشتی را به آنها نمی دهد اهمیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی دو چندان می شود.

فوق تخصص عفونی و بیماری پیوند با بیان اینکه دانش آموزان در مقاطع راهنمایی و دبیرستان بهتر از کودکان می توانند پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، ادامه داد :استفاده از ماسک و هندراپ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مداوم دستها از جمله پروتکل های بهداشتی است که در همه مکان ها به خصوص در مدارس به دلیل حفظ سلامت دانش آموزان و معلمان باید اجرایی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد :فصل پاییز ویروس آنفولانزا نیز شیوع پیدا می کند و همزمانی این دو ویروس می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد بنابراین والدین باید فرزندان خود را نسبت به اجرای پروتکل های بهداشتی دغدغه مند و حساس کنند تا عود این دو بیماری را شاهد نباشیم.

دکتر خدا شاهی با اشاره به اینکه با توجه به این که تظاهرات بالینی کودکان نسبت به کرونا متفاوت است، عنوان کرد :کرونا بیماری نوپدید است که اطلاعات کافی از ان در دست نیست. اما در فاز دوم این بیماری شاهد بودیم که کودکان با علایم بالینی مختلف و با شدت های متفاوت در بیمارستان بستری می شدند.

وی بیان کرد :در برخی موارد کودکان بیمار هیچ گونه علامتی نداشتند در حالی که ناقل بیماری بودند به عنوان مثال در یک جشن تولد کودک 4ساله تمامی شرکت کنندگان مبتلا به کرونا شدند که مادر بزرگ، دایی و خاله کودک از دنیا رفتند و تعدادی بعد از بستری بهبود یافتند و برخی سرپایی درمان شدند. در بررسی های بیشتر مشخص شد که کودک ناقل حجم بالایی از بیماری بوده که هیچ گونه علایمی نداشته و همگی را مبتلا کرده است .

وی تاکید کرد :اگر کودکی به مدرسه می رود حتما باید رفت و آمد خود را با افراد بالای 60سال، بیماران قلبی، دیابتی، مادر باردار، بیمار کبد و کلیه، بیماران سرطانی و پیوندی کاهش دهد.

 

 

  • تماس با ما
  • راهنماها