فرم شدید کووید 19 برای بیماران زمینه ای

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

استادیار گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان این مطلب که اکثر مبتلايان کرونا بيماري زمينه اي دارند که آنها را در معرض ابتلا به فرم شديد کوويد قرار داده است، اظهار داشت: از بين اين بيماريهای زمينه اي مي توان به بدخيمي ها، پيوند عضو، بيماري مزمن ريوي و قلبي-عروقي و نقايص ايمني ناشي از برخي بيماري ها يا دريافت داروهاي سرکوبگر سيستم ايمني اشاره کرد.

 

دکتر محبوبه حداد متخصص عفونی در گفتگو با وب دا اظهار داشت: بيماراني که نياز به بستري در بيمارستان پيدا مي کنند از تنگي نفس و سرفه هاي شديد و گاه خلط دار شکايت دارند و عمدتا مسن و داراي بيماري زمينه اي هستند اما برخي بيماران بستري نيز بيماري زمينه اي ندارند و همچنين غالب موارد منجر به بستري واکسيناسيون ناقص داشته يا مدت نسبتا طولاني از دريافت آخرين دوز واکسن گذشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بيماران مبتلا به کوويد اغلب با علائمي شامل تب، سردرد، آبريزش بيني، گلودرد شديد، دردهاي عضلاني، اسهال و سرفه مراجعه مي کنند و  برخي بيماران تمام علائم فوق و برخي تنها بخشي از علائم را تجربه مي کنند و موارد خفيف از آبريزش بيني شديد و همچنين گلودرد شديد که 4 الي 5 روز طول مي کشد شاکي هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در بخش سرپايي شاهد افزايش بيماران مراجعه کننده به علت کوويد هستيم و در بخش بستري نيز به نسبت قبل از بروز سويه جديد، تعداد بيماران در بيمارستانهاي سراسر کشور افزايش يافته است که  البته اين مساله مي تواند تا حدودي با سرايت بسيار بالاتر سويه جديد توجيه و ناشی از کاهش رعايت دستورالعملهاي بهداشتي در سطح جامعه شود.

وی افزود: در مورد خصوصيات باليني بيماراني که اخيرا به کوويد مبتلا مي شوند علائم شامل تب، آبريزش بيني، گلودرد، سرفه، دردهاي عضلاني-اسکلتي، سردرد و خستگي است که طيف علائم از خفيف تا شديد متغير است.

این متخصص عفونی تاکید کرد: پايبندي به رعايت دستورالعملهاي بهداشتي شامل استفاده از ماسک، تاکيد بر بهداشت دست، فاصله گذاري اجتماعي و انجام واکسيناسيون مي تواند همانند گذشته گامي در جهت کاهش ابتلاي افراد به کوويد و به خصوص در مورد واکسيناسيون، ابتلا به فرم خفيف بيماري باشد

  • معرفی دانشکده (تصویری)
  • تماس با ما