دانشکده پزشکی

پزشکی تمام شدنی نیست، باید با آن زندگی کنیم و در مسیر خدمت به مردم سرزمین عشق بورزیم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

دوران تحصیل پزشکی شالوده ای از فراگیری آموزش پزشکی و خدمات بالینی به بیماران  است و سپری کردن این دوران طولانی تر از سایر رشته هاست پس باید با آن زندگی کنیم و در مسیر خدمت به مردم و سرزمین عشق بورزیم و یکی از برنامه هایی که همیشه به دانشجویان تاکید می کنم ازدواج دانشجویان در زمان تحصیل پزشکی با توجه به طولانی بودن دوران تحصیلی این رشته است.

دکتر سید محمود فتاحی معصوم استاد فوق تخصص و پیشکسوت جراحی قفسه سینه در گفتگو با خبر وب دا در راستای تدوین تاریخ شفاهی دانشکده پزشکی، با بیان خاطرات تحصیلات دانشجویی رشته پزشکی  در دهه 50 و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: پرداخت شهریه از یک طرف و  مشکلات اقتصادی بسیار زیاد و کمبود امکانات، اعتصابات دانشجویی و اعتراضها، در زمان قبل از پیروزی انقلاب شرایط سختی را برای تحصیل ما رقم زده بود.

وی با  یاد آوری توسعه علوم پزشکی و امکانات فعلی و جدید ترین منابع علمی در دسترس، که  فرصت مطلوبی برای فراگیری آموزش پزشکی فراهم کرده است، خاطر نشان کرد: توسعه علوم پزشکی در ایران نسبت به 40 سال گذشه دارای تحولی شگرف در راستای خدمت به مردم گردیده است که این پیشرفت به دست جوانان ایران اسلامی رقم خورده است.

وی ضمن پاسداشت یاد و خاطره شهدای ایران اسلامی و همه ایثارگران و جانبازان دوران دفاع مقدس یاد آور شد: چند سال بعد از پیروزی انقلاب فراغت از تحصیل ما مصادف با آغاز جنگ تحمیلی رقم خورد  و بر اساس تکلیف و وظیفه در پشت جبهه ها به ارائه خدمات سلامت و درمان مجروحین پرداختیم.

استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب که ایران کشور متمدنی در دنیاست اظهار داشت: باید قدر سرمایه های ملی و مشاهیر و نخبگان را درک کنیم زیرا در همه زمینه ها فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و دینی  برای کشور ما افتخارات زیادی را رقم زده اند.

وی با اشاره به تحولات علم پزشکی در کشور  گفت: در سال 57 تعداد 750 دانشجو در کل کشور پذیرش می شدند و تعداد دانشگاههای ما بسیار محدود و در چند استان کلان کشور  بود ولی در حال حاضر شاهد پذیرش حدود 10 برابری دانشجوی پزشکی نسبت به  آن زمان و تاسیس دانشگاههای زیادی در تمام استانها و در برخی از شهرها هستیم.

دکتر فتاحی با اشاره به اینکه درخت توسعه علوم پزشکی دارای شاخه های متعدد و بسیار تناور گردیده است گفت: کشوری که در 40 سال گذشته امکانات محدودی در زمینه طبابت و علوم پزشکی داشت و پزشکان سایر کشورها در ایران طبابت می کردند ولی در حال حاضر به برکت انقلاب و همت جوانان و متخصصین همین مرزو بوم در حیطه های پیوند موفق کبد، قلب و جراحی های بسار پیشرفته  ودرمان های بسیار شگرف در علوم پزشکی حائز رتبه است، بدون شک  کشوری پیشرفته در حیطه علوم پزشکی است و یاید جوانان و دانشجویان قدر این موقعیت ها را بدانند.

این استاد پیشکسوت با اشاره به این نکته مهم که پزشکی تمام شدنی نیست، باید با آن زندگی کرد، به همه جوانان توصیه کرد: دوران تحصیل پزشکی طولانی تر از سایر رشته هاست و باید به این رشته  در مسیر خدمت به مردم و سرزمین عشق بورزیم و یکی از برنامه هایی که همیشه به دانشجویان تاکید می کنم ازدواج دانشجویان در زمان تحصیل پزشکی با توجه به طولانی بودن دوران تحصیلی این رشته است.

 

  • تاریخ شفاهی
  • معرفی دانشکده (تصویری)